KTO POWINIEN OTRZYMAĆ MANDAT RADNEGO?

Największą siłą i zaletą systemu demokratycznego, są wolne powszechne wybory przedstawicieli do wszystkich szczebli władzy. Nie bez przyczyny rozpoczynam ten artykuł tym przypomnieniem. Chcę w ten sposób uświadomić wszystkim wyborcom, którzy wkrótce udadzą się do urn, aby oddali swój głos poparcia ludziom, których uważają za najlepszych do tych funkcji publicznych. Jacy to mają być ludzie? Jakie należy im postawić kryteria do spełnienia? Więc zanim podejmiemy swoją decyzję, zastanówmy się mocno nad tym. Z racji posiadanego doświadczenia w tym względzie i to, że sam nie kandyduję, pozwolę sobie w sposób bardzo obiektywny, przedstawić kilka najważniejszych kryteriów do spełnienia przez potencjalnych wybrańców, a są to:

przede wszystkim powinni być to ludzie mądrzy, inteligentni, energiczni i operatywni (nie koniecznie wysoko wykształceni),

ponadto powinni cieszyć się dobrą opinią i uznaniem społeczeństwa, które mają reprezentować.

nie mogą to być ludzie bardzo starzy i nieporadni, nie gwarantujący aktywnej pracy społecznej,

należy moim zdaniem, również zwracać baczną uwagę na tzw. „karierowiczów”, którzy kierują się tylko swoim partykularyzmem, dla wyrobienia sobie „chodów” i osiągania korzyści materialnych.

Wiem, że nie jest łatwo przeciętnemu wyborcy, dokonać prawidłowego wyboru, zazwyczaj nie posiadającego doświadczenia w tym względzie. Dlatego też, przedstawię kilka rad jak przybliżyć sobie walory poszczególnych kandydatów. Po zapoznaniu się z ogłoszoną listą kandydatów, trzeba dokonać wstępnej weryfikacji i wyeliminować osoby, na które na pewno nie oddamy swojego głosu. Następnie należy pozostałym kandydatom poświęcić więcej uwagi w ten sposób, że udać się na konwencje wyborcze, jakie oni organizują, wysłuchać różnych opinii ludzi, którzy bliżej znają kandydatów. W ten sposób, już przed samym dniem wyborów, będziemy mieli wyrobiony pogląd na osoby zasługujące na nasze poparcie. Takie postępowanie ułatwi nam w dniu wyborów, bardziej właściwe naszym zdaniem podjęcie decyzji, a przy tak dużej ilości kandydatów na tegorocznych listach, ułatwi odszukanie naszego wybrańca.

Nie bez podstawy przedstawiłem powyższe kryteria wyborcze i sposób poznawania tożsamości kandydatów. Wiem z doświadczenia, że wiele osób wybranych dotychczas na różne funkcje, tych kryteriów nie spełniało i przez całą kadencję niczego dobrego nie zrobili. Biorąc pod uwagę mnogość kandydatów na różnych listach w nadchodzących wyborach, mam dużo wątpliwości, co do uczciwości intencji poświęcenia się dla pracy społecznej. Obawiam się, że w dość dużej części, kieruje tymi ludźmi chęć, pobierania diet przez cztery lata (wysokość podstawowej pensji) za „nic nie robienie”, jedynie za obecność na posiedzeniach. Moje obawy, opieram na moich dotychczasowych doświadczeniach, nabytych przez wiele lat działalności społecznej w różnych organizacjach i samorządzie. Wiem, szczególnie obecnie, jak jest trudno namówić kogokolwiek do aktywnej pracy społecznej, tej bezinteresownej, dla której należy poświecić swój wolny czas, ponieść koszty dojazdu, bardzo często wydać swoje pieniądze na różne składki i zrzutki. Dodając do tego narażanie się na różne krzywdzące insynuacje, ze strony zawistnych plotkarzy. To wszystko zniechęca. Nie są to jedyne powody, dla których nie ma chętnych do podejmowania aktywnej pracy społecznej. Jest wiele innych przyczyn, które temu sprzyjają. Zaczynając od dzieci i młodzieży, z łatwością możemy zauważyć, jak są bardzo zajęci w szkole, a zajęcia pozaszkolne i komputery, zabierają resztę wolnego czasu. Ludzie młodzi aktywni zawodowo (chociaż bardzo kompetentni do działalności społecznej), poświęcają swój czas po za pracą zawodową na wychowywanie dzieci, urządzanie mieszkań i dorabianie się. W efekcie czego, o pracy społecznej nie chcą nawet myśleć. Pozostaje więc do dyspozycji starsza grupa wiekowa, często już emeryci. Dlatego też na listach wyborczych osób leciwych jest najwięcej. Można by powiedzieć dobre i to. Są to ludzie na ogół doświadczeni i jeżeli są jeszcze w dość dobrej kondycji, mogą przy dobrych chęciach z ich strony, zrobić wiele dobrego dla społeczeństwa. Są jednak na listach wyborczych ludzie, którzy naprawdę powinni odpoczywać od wszystkich obowiązków, a uczestnictwo w życiu społecznym traktować jako relaks.

Na zakończenie chcę przypomnieć o rzeczy najważniejszej w wyborach.

KONIECZNIE WEŹMY UDZIAŁ W WYBORACH, SKORZYSTAJMY Z NASZEGO PRAWA KONSTYTUCYJNEGO, BO; „NIEOBECNI NIE MAJĄ RACJI”, KORZYSTAJMY Z DEMOKRACJI !!!!!

Mieczysław Berdowski

powrót na stronę główną